CHARAKTERISTIKA  PLEMENE  SHELTIE

 

Šeltie je navenek menší provedení kolie, přitom je ale silná a houževnatá. Je rodinným psem tělem i duší. Svou povahou jsou inteligentní, dobromyslné (někdy mazané), přítulné, poslušné, odvážné, živé, temperamentní, veselé, citlivé, pozorné a velmi bdělé. K cizím lidem se chovají spíše zdrženlivě, což však nesmíme zaměňovat s bázlivostí. Mnohdy bývají uštěkané, ale vše se dá zvládnout se správnou výchovou. Šeltie se chová snadno, je nenáročná a nevyžaduje složitou péči. Lze je dobře chovat i v bytě v poschodí. Šeltie je ráda i v přírodě. Jsou věrné svému pánovi a jeho rodině. Typické pro ni je, že svou paničku nebo páníčka sleduje na krok a pokud má někdo šeltií více, táhne se za ním celé "stádo šeltií".

Jak vzniklo plemeno šeltie (sheltie - shetland sheepdog - šetlandský ovčák)

Pochází, jak její jméno napovídá, ze Shetlandských ostrovů. Při vzniku plemene se poměrně jistě křížili špic a King Charles Spaniel. Úkolem šeltie bylo hlídat zakrslé šetlandské ovce a malá stáda dobytka. Šeltie jsou známé přibližně od roku 1840. Do křížení byly dříve zapojeny i kolie, aby se získaly šeltie, které jim budou co nejvíce podobné. Přibližně na přelomu století obrátila pozornost na šeltii i široká veřejnost. Jako uznané psí plemeno pak byla k vidění roku 1909 na výstavě psů v Anglii. Poté se těšila stále větší oblibě. Mezitím získala u nás stále rostoucí okruh svých obdivovatelů.

Výchova

Výchova šeltie není obtížná, ráda učí a je zaměstnaná. Má velkou výdrž a je poměrně odolná. Je velice úspěšná v různých psích sportech (poslušnost, agility, tanec se psem, záchranářský výcvik, všestranný výcvik).

Jak si rozumí šeltie s jinými domácími zvířaty?

Díky své povaze ovčáckého psa není šeltie vůči ostatním zvířatům agresivní, ani není náruživým lovcem. Chová se ve styku s ostatními zvířaty spíše opatrně. Většinou žijí v domácnosti bezporoblémově s kočkami a králíky. Ani koně, ovce či slepice nejsou problémem, pokud patří k domu.

Šeltie a děti

Šeltie, která vyrůstá s dětmi, je nejlepším kamarádem a ochráncem. Ve vztahu k dětem je klidná a trpělivá. Její způsob hraní je spíše opatrný než divoký. Děti mohou šeltii snadno vést na vodítku. Jestliže děti nezná, protože žije jen s dospělými, mohou jí být děti nepříjemné a mohou se jim vyhýbat velkým obloukem. Děti se chovají jinak než dospělí - skáčou, jsou hlasité, hází hračkami kolem sebe, šermují klacky. To všechno může šeltii, není-li na děti zvyklá, vyvést z míry. Nebude sice agresivní, ale bude se držet v povzdálí nebo se tiše stáhne do vedlejší místnosti.

Jak najdete správného chovatele

Abyste sehnali typickou, standardu odpovídající šeltii, obraťte se na chovatelské kluby (Klub chovatelů collií a sheltií Praha, Český klub chovatelů šeltií, Moravskoslezský klub chovatelů collií a sheltií). Tam můžete najít seznamy chovatelů a kontakty na ně. Je lepší navštívit více chovatelů a kriticky srovnat podmínky chovu jejich psů. Všímejte si, zda jsou všichni psi v dobrém stavu a zda jdou k chovateli důvěřivě vstříc. Nevyberte si hned první štěně, které k vám přiběhne. Zkušený chovatel vám jistě pomůže s výběrem štěněte, které bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům. Hledáte-li štěně pro chov a výstavy, optejte se chovatele, na čem záleží především. Mějte i vy sami pochopení, bude-li se vás chovatel vyptávat. Tato "zvědavost" mluví jen pro něj, protože svědčí o tom, že se cítí za budoucnost svých štěňat zodpovědný. Nikdy nekupujte štěně u různých obchodníků se psy. Poznáte je zejména podle toho, že nabízejí štěňata nejrůznějších plemen. Matku štěňat a psí pelíšek tito obchodníci neukážou.

Výběr štěněte

Zdravé štěně šeltie vypadá jako buclatá chlupatá kulička. Štěně je živé a hraje si se sourozenci, oči i srst má čisté, nemělo by vypadat hubeně a být dlouhonohé s tenkými kostmi a vzpřímenýma ušima (to poukazuje na špatnou výživu). Dávejte pozor na to, zda nejsou výkaly štěněte příliš řídké - mohlo by to znamenat onemocnění trávicí soustavy. Pokud najdete při návštěvě chovatele štěňata spící, uvědomte si, prosím, že musí přece jen ještě více spát a nejsou proto nemocná. Jednoduše počkejte, až se probudí.