O  CHOVATELSKÉ  STANICI  ENERGY-SPIRIT

 

Úvod

Mou první šeltičkou se na jaře r. 2002 stala zlatá fenka Sendy (Extra Endy z Ďáblovy studánky, chovatelka: paní Mlada Svobodová, Speřice). Zažila jsem s ní spoustu krásných a zajímavých zážitků. Také jsem díky ní potkala spoustu fajn lidí, někteří z nich se stali mými velmi blízkými přáteli. Na jaře r. 2005 jsem se seznámila  (dnes již s mým manželem) Martinem. Martin již v té době měl svého vlastního psa - fenku Shiru. Shira je s velkou pravděpodobností křížencem německého ovčáka a stafordšírského teriéra, navíc je dost živá a celkem dominantní fenka. I přesto, že jsme se snažili ty své dvě holky "skamarádit", bohužel nám náš úmysl nevyšel. Hry těžkopádnější Shiry jsou mnohdy dost divoké a jemná šeltička se věčně někde krčila obavami, aby se jí něco nestalo. A tak jsem se s těžkým srdcem na podzim r. 2005 rozhodla o přestěhování Sendy k mým přátelům do Vyškova, do chov. st. Chancy Remus (chovatelka Eva Vávrová). Do Vyškova jsem jezdívala v té době velmi ráda a často, Sendy se tam už tehdy cítila jako doma.

Co se tedy týká současnosti, tak doma nemáme žádnou vlastní šeltičku. Ale jsem moc ráda, že mohu být spolumajitelkou zlatého pejska Ch. Flippieho ze Skalní vyhlídky (spolumajitelky Veronika Habrová, ch. st. Moravské srdce a Petra Ocetková, ch. st. Sol Oriens). Flippie bydlí u Veroniky v Kroměříži (více informací o něm najdete přímo na stránkách ch. st. Moravské srdce). Díky Veronice a Petře jsem alespoň tak trochu stále v centru dění různých událostí týkající se šeltiček. A až přijde ta správná doba, určitě se k šeltiím opět vrátím.

 

Proč zrovna šeltičky a co vlastně název Energy-Spirit znamená ?

Už jako malé dítě jsem obdivovala seriál Lassie. Lassie byla nádherně chlupatá, majestátní, inteligentní, hodná, milá, krásně zlatá, měla krátké chlupy na čumáčku (na to nedám dodneška dopustit, rozhodně je rozdíl, když krmíte jorkšíra či knírače nebo šeltii), měla ráda děti, tropila s nimi hlouposti, zároveň je hlídala, byla jejich společníkem, také když běžela, jako by létala, jak se nadnášela ... Prostě stala se mým vzorem. A protože mí rodiče se psem v bytě rozhodně nesouhlasili, nezbývalo mi nic jiného, než neustále přemlouvat a čekat ... Když mi bylo osmnáct let, hlídala jsem tři dny kamarádovi půlroční fenečku jorkšírského teriéra. Nikdy bych nevěřila, že můj táta se kvůli tak maličkému pejskovi, ještě ke všemu pejskovi v bytě, bude sklánět až k zemi, bude si s ní hrát, úplně se rozplýval ... Bylo to jasné ... S tátem jsem se domluvila, že k Vánocům si pořídíme jokršírka – fenečku. O jiném plemenu nemohla být tenkrát řeč. Byla jsem ráda, že to maličké stvoření dostalo mé rodiče. V té době jsem vyšla sotva školu, a tak má první výplata padla na štěňátko bez průkazu původu. Mamka se sestrou o našem záměru neměly nejmenší tušení, štěňátko mi týden před Vánocemi hlídala kamarádka. Když jsem opatrně otevřela dveře do obývacího pokoje, kde byl Vánoční stromeček, mamka i sestra se vrhly pod stromeček a už bylo štěňátko na pohovce a nikoho další dvě hodiny nenapadlo rozbalovat ostatní dárky ... Fenečka dostala jméno Kessy. S Kessy jsem toho zažila opravdu hodně, splnily jsme společně i naši první zkoušku ovladatelnosti, dokonce jsme odchovaly první štěňátka. Psi mě drželi hodně, až moc, toužila jsem po svém vlastním pejskovi, aby byl s průkazem původu, po chovu štěňátek, po chovatelské stanici, po výstavách ... Procházela jsem si na internetu webové stránky chovatelů šeltiček, o kolii jsem si mohla v bytě opravdu jen nechat zdát. Zkusila jsem oslovit chovatelku šeltií z Ďáblovy studánky – paní Svobodovou. No, a za půl roku jsem si jela pro vytouženou fenečku barvy zlaté – Extra Endy z Ďáblovy studánky - "Sendy".

Jak jsem přišla na název chovatelské stanice Energy-Spirit? Zajímám se tak trošku o duchovno, o různé formy energií, o numerologii, o auru, atd. Proto tedy energy = energie, spirit = duch, duchovno, duše. Vždyť i šeltička je dušička plná energie :-)

 Chov a čeho hodlám dosáhnout?

Žiji pro pejsky celým svým životem, trávím s nimi ráda volný čas v přírodě – na procházkách či výletech, baví mě výstavy psů, odkud také pochází hodně mých fotek, věnuji se také výcviku, ať už ovladatelnosti, tanci se psem nebo si občas  pro zábavu zaběháme agility. Ráda bych ve svém chovu dosáhla spojení výstavní i pracovní linie šeltií, aby se co nejvíce blížily svým vzhledem standardu, ale dbám také na skvělou povahu šeltií, aby byly neustále tak veselé, hravé a přátelské, prostě plné energie. Toho se snažím dosáhnout tak, že vybírám vhodného krycího psa a maličkým štěňátkům se věnuji od jejich prvního dne co nejvíce a nejlépe. Ostatně, nejnádhernější pocity zažívám, když vidím, jak se malé štěňátko dere na svět, vidím jeho první krůčky, je to prostě zázrak přírody ... Preferuji tedy spíše rodinný chov, kde mám své šeltičky všude kolem sebe. Rozhodně nejsem zastánce kvantitativního množení štěňat za účelem získávání finančních prostředků.

Co dále nabízím?

Chovatelský servis - vše pro nové pánečky našich štěňátek, a to:

    •  štěňátka k odběru od sedmého týdne věku,
    •  co nelepší socializace (štěňátka již zvyklá na různé životní situace,
       např. na návštěvy, děti, jiná zvířátka, jízdu autem, atd.),
    •  štěňátka těšící se plnému zdraví,
    •  první povinné očkování, 3x odčervení (+ 1 tabletu s sebou pro další odčervení),
    •  štěňátka očipovaná,
    •  vyšetření CEA/PRA/KAT,
    •  krmivo na 1 týden, na které jsou u nás štěňátka zvyklá (po dohodě je možné u nás
       krmivo zakoupit, abyste měli v prvních týdnech o starost méně a mohli se plně
       věnovat svým novým členům rodiny),
    •  kupní smlouva,
    •  návod ke správnému soužití šeltičky a jejího nového majitele,
    •  průkaz původu,
    •  mezinárodní pas s uvedeným očkováním, odčervením a očipováním,
    •  složka na doklady pro pejska,
    •  fotky Vašeho štěňátka, jeho rodičů a sourozenců (i na CD),
    •  barevný fotorodokmen,
    •  obojek a vodítko,
    •  hračka,
    •  dečka z pelíšku, na kterou bylo štěňátko zvyklé, když spinkalo společně
        s mámou a sourozenci (pro lepší adaptaci štěňátka u nového pánečka doma)

Co je pro mě nejdůležitější? Hlavně trvalý kontakt s majiteli štěňátek, a to proto, abych věděla, jak štěňátko prospívá, jak se má, ale také mohu kdykoliv s čímkoliv poradit. Veškeré rady jsou Vám kdykoliv plně k dispozici, ať již půjde o výchovu, výcvik, pomoc při vystavování pejska, či s chovem. Nezávazné návštěvy jsou srdečně vítané.

 

Poděkování

Ráda bych poděkovala dlouholeté a zkušené chovatelce šeltií paní Mladě Svobodové (chov. stanice z Ďáblovy studánky), která mi poskytla spoustu svých rad a zkušeností, a od které jsem měla i svou první šeltičku – Extra Endy z Ďáblovy studánky „Sendy“.

Děkuji hlavně rodičům, že jsem a čím jsem, a za to, co mi poskytují dnes a denně.

Můj upřímný dík patří také všem svým blízkým přátelům. Spojuje nás jedno a to samé – kynologie, naši pejskové a nejvíce šeltičky. Poděkování patří jmenovitě hlavně Petře Ocetkové (chov. stanice Sol Oriens) a Veronice Habrové (chov. stanice Moravské srdce).

A dále děkuji majitelům našich štěňátek za starostlivou péči a lásku, kterou jim denně dávají.